Zawiesia linowe – jak dobrać

Zawiesia transportowe są podstawowym wyposażeniem, które stosuje się wraz z urządzeniami dźwignicowymi. Są one niezbędne podczas wykonywania różnego rodzaju prac związanych z przeładunkiem, a także przemieszczaniem czy przenoszeniem elementów. Na rynku można znaleźć różnego rodzaju zawiesia linowe, między innymi wykonane ze stali, czyli stalowych lin oraz łańcuchów, a także inne, wykonane z włókien sztucznych. Jeśli chodzi o wytrzymałość, najlepsze pod tym względem są te zawiesia, które wykonano ze stalowych łańcuchów, z kolei zaletą zawiesi z tkanin jest ich lekkość oraz elastyczność i miękkość.

Zawiesia linowe - jak dobrać

Wybierając zawiesia linowe dla siebie, należy przemyśleć i określić warunki, w jakich będziemy musieli je zastosować. Zawiesia wykonane z tkanin, czyli pasowe będą mniej odporne na temperaturę, natomiast lepiej nadają się do ładunków, które mają na przykład malowaną powierzchnię, podatną na zarysowania. Do takich ładunków raczej nie powinniśmy wybierać zawiesi z lin stalowych, które mogą zarysować powierzchnię wrażliwego ładunku. Co innego w przypadku ładunków, które nie mają aż tak delikatnej powierzchni, są z kolei ciężkie i mają ostre krawędzie. Wówczas znacznie lepszym wyborem będą zawiesia z lin stalowych, które są bardzo wytrzymałe.

Zawiesia linowe czy łańcuchowe?

Spośród produktów dostępnych w sklepach można wybrać nie tylko zawiesia linowe, ale także łańcuchowe. Z ich pomocą można przenosić ładunki o podobnym ciężarze i w podobnych warunkach, natomiast różni je między innymi cena. Zazwyczaj to właśnie te wykonane z lin okazują się tańszymi, dlatego są one ekonomicznym rozwiązaniem. Co więc sprawia, że cena zawiesi łańcuchowych jest wyższa? Dla przykładu zaletą łańcuchów jest to, iż można je skracać, co sprawia, iż są one bardziej uniwersalne a ich zastosowanie może być bardzo szerokie. Co więcej, łańcuch łatwo jest przetransportować i przechowywać, są one także bardzo odporne na temperaturę i wolniej się przecierają niż ich linowe odpowiedniki.

Technologia i nowoczesność

Warto zwracać uwagę na to, czy zawiesia, które wybieramy zostały wykonane zgodnie z wszelkimi najnowszymi normami oraz przy zastosowaniu się do nowoczesnych technologii. Co więcej, powinny one mieć atesty i certyfikaty zaświadczające o spełnianiu tych norm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *