Samochód na kredyt – o tym warto wiedzieć!

Okazuje się, że średnia wartość samochodu, jaki porusza się po polskich drogach, to około 30 tysięcy złotych. Niestety większości Polaków nie stać na to, aby taki pojazd mechaniczny nabyć za gotówkę. Na szczęście przyszli posiadacze auta mogą korzystać z różnych form finansowego wsparcia. Jednym z najlepszych sposobów na uzyskanie niezbędnej gotówki jest zaciągnięcie kredytu. Czy zobowiązanie tego rodzaju jest opłacalne? Z jakich opcji może skorzystać potencjalny klient banku? Dowiedz się więcej już teraz. 

Samochód na kredyt

Kredyt na samochód to zobowiązanie celowe 

Instytucje bankowe oferują kredyty samochodowe i są to zobowiązania celowe. Dzięki temu, że sam cel, a więc w tym przypadku pojazd mechaniczny stanowi doskonałe zabezpieczenie kredytu w razie ewentualnej niewypłacalności kredytobiorcy, kredyt tego rodzaju udzielany jest najczęściej na preferencyjnych warunkach. W jego przypadku ryzyko kredytowe jest niewielkie. 

Co ważne, auto na raty może pochodzić od firmy albo od prywatnego właściciela, może być zupełnie nowe albo używane. 

Finansowanie auta 

Musisz wiedzieć, że kredyt samochodowy może przewidywać 100% wartości finansowania nabycia pojazdu mechanicznego, ale kredytobiorca może też wpłacić tzw. wkład własny. Oznacza to, że tylko część wartości samochodu będzie wsparta zobowiązaniem kredytowym. To świetne rozwiązanie, w przypadku, w którym przyszły właściciel pojazdu mechanicznego posiada oszczędności, ale te nie są wystarczające, aby kupić samochód za gotówkę. 

Wyjątkowa oferta banku 

Bardzo często inwestorzy zastanawiają się, jaką opcję wybrać. Czy lepszym rozwiązaniem będzie leasing, a może jednak bardziej opłaca się kredyt na samochód w banku? Warto wiedzieć, że kredyt na auto sprawia, że kredytobiorca od razu staje się jedynym właścicielem nabywanego pojazdu i może nim w pełni swobodnie dysponować. Jeśli chodzi o leasing, leasingobiorca nie jest właścicielem samochodu, a jedynie go pożycza. Stanie się nim dopiero po zapłaceniu ostatniej raty leasingowej i wykupieniu auta. 

Jaki samochód wziąć na raty?

Nie ma większego znaczenia, jaki konkretnie model samochodu ma zostać kupiony poprzez finansowanie kredytowe, ale bez względu na wybór, potencjalny kredytobiorca musi go wskazać we wniosku kredytowym. Jak już wspomniano, kredyt na auto jest zobowiązaniem celowym, które jest udzielany na konkretne dobro. Kredytobiorca musi udokumentować, że nabył samochód za konkretną kwotę. Coraz częściej finalizacja całej transakcji odbywa się bezgotówkowo i to bank przekazuje sprzedawcy pojazdu środki. Obowiązkiem kredytobiorcy jest jedynie spłata miesięcznych rat na uzgodnionych warunkach, zgodnie z podpisaną umową. 

Nie da się jednoznacznie wskazać, jakie rozwiązanie jest lepsze. Czy warto brać kredyt na auto, a może lepszą opcją jest leasing? Każdy, kto potrzebuje finansowego wsparcia, powinien podjąć racjonalną decyzję indywidualnie. Ogromnym wsparciem w ramach wyboru konkretnej decyzji może okazać się ranking kredytów na auto i jak najbardziej warto z nich korzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *