W jakich zawodach zarabia się w Polsce najwięcej?

Młody człowiek, który dopiero tworzy ścieżkę swojej kariery zawodowej, ma do wyboru wiele różnych dróg, którymi może podążyć. Ta mnogość zróżnicowanych opcji bywa jednak przytłaczająca. Ciężko bowiem podjąć tę jedną decyzję, która może przecież zaważyć o przyszłości i o tym, czy będzie się zadowolonym ze swojego życia, czy może jednak niekoniecznie. Młody człowiek powinien zainteresować się tym, jak wygląda rynek pracy w Polsce. Oczywiście nie są to rzeczy, o których chce cię czytać po szkole, jednakże analiza rynku pomoże w wyborze studiów, a te z kolei pomogą w zdobyciu dobrej pracy. Te studia zawsze można oczywiście zmienić i wiele osób to robi, jednakże w najlepszym położeniu są ci, którzy od razu wstrzelą się w taki kierunek, który dla nich okaże się tym zupełnie idealnym.

praca

Zarobki w Polsce

A chcąc wybrać ten idealny kierunek studiów, trzeba na pewno wziąć pod uwagę to, w jakich zawodach w Polsce zarabia się najwięcej. Jednym z tych najlepiej opłacanych zawodów jest w tym momencie aktuariusz w ubezpieczeniach. Chodzi tu o głównego aktuariusza, jakim zostaje się za sprawą doświadczenia, czyli odpowiedniej liczby przepracowanych lat. Jest to zdecydowanie prestiżowe i solidnie wynagradzane stanowisko. Aktuariusz to osoba zajmująca się wieloma zadaniami jednocześnie – m.in. wycenianiem różnych produktów ubezpieczeniowych, ale też i tworzeniem pewnych specjalistycznych metod czy oceną ryzyka. Na tym stanowisku niezbędne jest oczywiście wyższe wykształcenie z zakresu finansów bądź matematyki, ale też i solidna wiedza na temat rynku ubezpieczeń oraz wiedza statystyczna. A i to nie wystarcza do tego, by tę pracę móc wykonywać. Osoba, która rzeczywiście chce zostać głównym aktuariuszem w ubezpieczeniach, musi przejść przez specjalistyczny egzamin, który zadaje się zawsze przed Komisją Nadzoru Finansowego. Brzmi jak całe lata ciężkiej pracy i tak właśnie jest, ale na szczęście ta praca nie idzie na marne. Ile zarabiają główni aktuariusze w ubezpieczeniach? Otóż ich dochody wynoszą przeważnie koło dwudziestu pięciu tysięcy złotych brutto i tym sposobem stają się jednymi z wyższych dochodów w Polsce.

Propozycję innego, ale równie ambitnego stanowiska wysuwa natomiast branża IT. A nie mówimy tu wcale o stanowisku programisty. W tym momencie jest to jeden z popularniejszych zawodów, jednakże branża IT zatrudnia też innych specjalistów, którzy bywają nawet lepiej opłacani. Dowodem na potwierdzenie tej hipotezy jest praca na stanowisku IT business partner. Wymieniając różne najlepiej płatne zawody w Polsce, o tej pracy trzeba wspomnieć, gdyż pozwala ona na zarobek rzędu dwudziestu tysięcy złotych brutto, a są to pieniądze, na jakie nawet programiści rzadko kiedy mogą liczyć. IT business partner to taki trochę specjalista od wszystkiego. Jest on odpowiedzialny przede wszystkim za wymyślanie i przygotowywanie nowoczesnych rozwiązań IT, jednakże na tym jego rola się nie kończy, bo jest ona dużo większa i polega często na pomaganiu innym osobom zatrudnionym w firmie. Można więc rzecz, że IT business partner musi znać się dosłownie na wszystkim i musi potrafić wszystkim się zająć i to samodzielnie, bez pomocy innych osób. Takie stanowisko dostępne jest wyłącznie dla nielicznych, tych naprawdę najbardziej utalentowanych. Warto jednak przynajmniej spróbować dołączyć do grona tych najlepszych. W końcu kto by nie chciał zarabiać dwudziestu tysięcy złotych na miesiąc?

Ostatnią propozycją dochodowego zawodu, w którym można liczyć na pensję w wysokości dwudziestu tysięcy złotych i więcej, jest zawód… prawnika. Od lat wiadomo, że w branży prawniczej zarabia się sporo. Najwięcej zarabiają jednak starsi prawnicy, zatrudniani przez większe lub bardziej renomowane kancelarie prawne. A takim prawnikiem nie każdy może zostać. Wykształcenie to przecież nie wszystko, bo liczy się również to, by mieć wyrobione nazwisko w branży, być osobą znaną w tym środowisku oraz mieć… odpowiednie znajomości. Świeżo upieczony prawnik, który dopiero co ukończył studia, nawet nie ma co marzyć o podobnych kwotach. On powinien się cieszyć, że w ogóle uzyskał jakiekolwiek zatrudnienie, bo na wyższe dochody przyjdzie jeszcze pora. Wraz z wiekiem i wraz z nabywanym doświadczeniem uzyskuje się szansę na pracę na coraz to wyższych i coraz to ciekawszych stanowiskach. Trzeba być tylko cierpliwym i ciężko pracować, a do wszystkiego można będzie dojść, o ile oczywiście nie zakończy się swojej edukacji na samych studiach, a prócz nich przejdzie się również przez pewne dodatkowe aplikacje albo weźmie się udział w kolejnych studiach lub doszkalających specjalistycznych szkoleniach i kursach.

Bieżące informacje na temat aktualnej sytuacji na rynku pracy publikuje u siebie portal o pracy Gowork Polska. Warto więc na ten portal sobie zajrzeć i popatrzeć sobie, jakie inne zawody warto wykonywać w Polsce. Wbrew pozorom nie ma ich aż tak mało, bo też sytuacja w naszym kraju zmienia się jednak na lepsze i daje teraz ludziom dużo większe i ciekawsze perspektywy niżeli jeszcze kilka, kilkanaście albo tym bardziej kilkadziesiąt lat temu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *