Polska firma jednoosobowa w Niemczech

Elastyczne zasady rozliczeń z fiskusem, niższe podatki i możliwość skorzystania z wysokiej jakości niemieckich ubezpieczeń zachęca Polaków do zakładania przedsiębiorstw za Odrą. Cały proces rejestracyjny jest prosty, można go przeprowadzić w jeden dzień, a co więcej, zasady prowadzenia działalności gospodarczej są podobne do tych, które obowiązują w Polsce. Zobacz, co musisz wiedzieć o jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech.

Czy Polacy mogą otwierać firmy w Niemczech?

Polacy, jako obywatele unii Europejskiej bez problemu mogą otworzyć firmę w każdym państwie członkowskim, również w Niemczech. Gwarantuje im to swoboda przedsiębiorczości, przepływu  kapitału oraz osób. Polscy w Niemczech mogą otworzyć zarówno jednoosobową działalność gospodarcza, jak i spółkę kapitałową. Co więcej, działać na terenie Niemiec mogą nie tylko osoby fizyczne, ale i przedsiębiorstwa, które zarejestrowane są w Polsce. W ich przypadku mówimy o otwarciu przedstawicielstwa lub zagranicznego oddziału.

Firma w Niemczech, czyli jaka?

Polacy najczęściej w Niemczech otwierają jednoosobowe działalności gospodarcze, które nazywane są gewerbe. Trzeba jednak wspomnieć, że to nie jedyny ich wybór. Otworzenie jednoosobowej firmy wynika z tego, że na samym początku ta forma prawna jest najkorzystniejsza i najmniej skomplikowana. Inne możliwości to:

  • przedstawicielstwo (Repräsentanz),
  • samodzielny oddział (eingetragene Zweigniederlassung),
  • działalność na własny rachunek (Tätigkeit im eigenen Namen),
  • spółka cywilna (Gesellschaft bürgerlichen Rechts),
  • spółka jawna (oHG offene Handelsgesellschaft),
  • spółka komandytowa (KG Kommanditgesellschaft),
  • spółka z o.o. (GmbH – Gesellschaft mit beschränkter Haftung).

Jednoosobowa firma w Niemczech – jak ją założyć?

Osoby, które pracują na własny rachunek, w sposób stały, systematyczny i osiągają z tego zyski, zobowiązane są do zarejestrowania działalności gospodarczej. Takiej rejestracji dokonuje się w urzędzie ds. gospodarczym. O założeniu firmy  w Niemczech trzeba też poinformować izby: handlowo – przemysłowa lub rzemieślnicza. Należeć do nich musi każde niemieckie przedsiębiorstwo. Członkostwo w izbach wiąże się z opłacaniem comiesięcznych składek. Izby te wydają także niezbędne koncesje i pozwolenia na prowadzenie działalności. Uzyskanie takich dokumentów konieczne jest, jeśli chce się otworzyć np. restauracje, pracować na taksówce, trudnić handlem obwoźnym, otworzyć sklep z bronią i materiałami niebezpiecznymi czy zajmować się ubezpieczeniami.

Gewerbe-Anmeldung – formularz rejestracji firmy w Niemczech

Rejestracji firmy w Niemczech dokonuje się na formularzu Gewerbe-Anmeldung. Jest on dostępny w urzędzie ds. gospodarki. W dokumencie tym należy wskazać dane przedsiębiorstwa, adres zameldowania, branże, w jakich będzie się działo, wielkość firmy oraz ilość zatrudnionych osób. Wypełnienie dokumentu nie jest skomplikowane, trzeba jednak pamiętać, że jest on dostępny tylko w języku niemieckim. Dokument składa się u urzędnika i jeśli wszystko jest prawidłowo wypełnione oraz nie brakuje żadnych dokumentów, rejestruje od firmę od ręki. O takie rejestracji powiadamia też urząd skarbowy i towarzystwa ubezpieczeniowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *