Jak założyć firmę w Niemczech krok po kroku

Firm działających w Niemczech a mających polskich właścicieli jest coraz więcej. Do naszych zachodnich sąsiadów przedsiębiorców przyciąga duży i prężnie rozwijający się rynek oraz udogodnienia, jakie niemiecki rząd zapewnia działalnością gospodarczym. Plusem jest również to, że założenie firmy w Niemczech nie jest skomplikowane, a cała procedura jest podobna do tej, którą trzeba przejść w Polsce. Nie oznacza to jednak, że proces rejestracyjny niczym się nie różni. Przed udaniem się do urzędu ds. gospodarczych warto z nim zapoznać i zgłębić najważniejsze aspekty, np. ten podatkowy. Dzięki temu łatwiej będzie prowadzić firmę w Niemczech.

Koszty założenia firmy w Niemczech

O kosztach w przypadku założenia działalności gospodarczej w Niemczech mówimy już w pierwszym etapie powoływania do życia firmy. Zaczynają się one jeszcze przed właściwą rejestracją w urzędzie. Do takich kosztów można zaliczyć doradztwo, koszty szkoleń i kursów dla przyszłych przedsiębiorców, koszty dojazdu, znaczków pocztowych, telefonów czy ksero. Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie wydatki związane z zakładaniem firmy można przedstawić niemieckiemu urzędowi skarbowemu i odpisać od podatku. Aby jednak uzyskać zwrot, trzeba je dokładnie udokumentować. W tym celu dobrze jest zrobić listę wszystkich wydatków i zaznaczyć, że były to koszty podniesione na poczet prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech, która ma dopiero zostać otwarta. Do sporządzonego wykazu koniecznie trzeba dołączyć wszystkie dowody księgowe, czyli faktury i rachunki potwierdzające, że takie wydatki faktycznie się poniosło. Zgromadzone dowody księgowe należy też opisać. Najlepiej robić to na bieżąco, bo potem można zapomnieć, czego dotyczyła dana faktura/rachunek. Opisywanie dowodów księgowych polega na odnotowaniu na ich odwrocie, czego dotyczy (z opisu nie zawsze to wynika, np. wydruki na fakturze mogą dotyczyć wielu rzeczy, należy więc zaznaczyć, o jakie wydruki dokładnie chodziło czy były to wizytówki, czy katalogi reklamowe) i  jaki ma bezpośredni związek z planami założenia firmy w Niemczech. Na koniec sumę, która wyjdzie ze stworzonego zestawienia, wpisuje się w odpowiednim załączniku do zeznania podatkowego. Zwrot naliczonego podatku VAT w Niemczech zostanie dokonany na podstawie złożonej deklaracji rocznej VAT w urzędzie skarbowym.

Podatki w Niemczech dla nowo otwartych firm

O tym, że firma została zarejestrowana i musi odprowadzać podatki z tytułu osiągniętych dochodów, niemiecki urząd skarbowy zostanie poinformowany jest w tym samym dniu, w którym dokonuje się rejestracji. Automatyczna informacja o tym fakcie jest przesyłana przez urząd ds. gospodarki. W odpowiedzi otrzymuje się kwestionariusz, w którym należy zaznaczyć przewidywane dochody oraz wydatki. Jeśli przedsiębiorca chce uniknąć płacenia wysokich zaliczek podatkowych, powinien wpisać sumy, które mniej więcej będą się równoważyć.

Mały przedsiębiorca w Niemczech

Firmy, których obrót nie przekracza 17,5 tys. euro, mogą starać się o status tzw. małego przedsiębiorcy. W Niemczech status ten oznacza, że nie wykazuje się podatku VAT w fakturach wychodzących. Trzeba jednak pamiętać, że tzw. mały przedsiębiorca w Niemczech nie może ten dokonywać odliczeń podatki VAT z faktur przychodzących. Należy tu jednak wyraźnie zaznaczyć, że jeśli urząd skarbowy przychylił się do wcześniej złożonego rozliczania wydatków poniesionych na poczet otworzenia działalności gospodarczej, to firma nie może korzystać z uregulowań dot. małych przedsiębiorców.

Metoda kasowa w Niemczech – kiedy można z niej skorzystać?

Przedsiębiorstwa, które w roku założenia nie przekroczą 500 tys. euro dochodu, mogą złoży wniosek do urzędu skarbowego w sprawie rozliczania podatku VAT metodą kasową. Metoda to oznacza, że podatek VAT z faktur przychodowych płacony jest do urzędu dopiero w momencie, kiedy zostaje ona faktycznie opłacona przez klienta, a nie w miesiącu, w którym się ją wystawiło. Jest to dobre udogodnienie dla małych przedsiębiorstw, które pozwala na nie stracić płynności finansowej.

Deklaracje dla podatku VAT w Niemczech

Mówiąc o kwestii podatkowej nowych działalności gospodarczych w Niemczech, należy także wspomnieć o obowiązku składania deklaracji VAT. Deklaracje te młoda firma, która funkcjonuje na rynku nie dłużej niż 2 lata, może musi składać co miesiąc. Dokument składa się elektroniczne przez aplikację do Urzędu Skarbowego. Niestety dopiero w 3 roku, jeśli spełni się warunki narzucone przez prawo, można wnioskować o to, aby deklaracje wstępne były składane co kwartał lub nawet co roku. Należy też pamiętać, że wstępne zaliczki na VAT w Niemczech trzeba opłacić do 10 każdego kolejnego miesiąca. Ponadto na koniec roku obligatoryjne jest złożenie deklaracji rocznej VAT, która jest sumą wszystkich wpłaconych zaliczek. Jeśli okaże się, że te były za małe dla przedsiębiorcy będzie to zobaczyć, że musi dopłacić niemieckiemu fiskusowi brakującą sumę.

Jak widać, początkujący przedsiębiorca w Niemczech ma wiele obowiązków i możliwości względem opłacanych podatków. Dobrze jest się z nimi zapoznać, aby jak najlepiej móc prowadzić firmowe finanse.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *