Firma w Niemczech bez meldunku

Polacy uważani są za naród przedsiębiorczy. Jednak polskie przepisy nie zawsze sprzyjają tej przedsiębiorczości. Biurokracja, brak udogodnień i mało atrakcyjne programy rozwojowe dla firm, a także wysokie podatki sprawiają, że Polacy coraz chętniej decydują się na emigrację zarobkową. Firmy w Niemczech zakładają polscy murarze, malarze, tynkarze itd. Jednak nie wszyscy, którzy chcą założyć firmę w Niemczech, ostatecznie wybierają to rozwiązanie. Wynika to z faktu, że nie zawsze spełniają oni warunki, które musi spełnić osoba chcąca otworzyć działalność gospodarczą. Oprócz bariery językowej w otwarciu firmy w Niemczech najczęściej przeszkadza brak meldunku. Zaświadczenie o nim potrzebne jest na etapie składania wniosku rejestracyjnego. Trzeba jednak pamiętać, że brak meldunku w Niemczech nie jest przeszkodą w otworzeniu firmy. Zobacz jak otworzyć firmę w Niemczech bez meldunku.

Firma w Niemczech bez meldunku – dla kogo takie rozwiązanie?

Podstawowym dokumentem, który należy przedstawić przy rejestracji firmy w urzędzie do spraw gospodarki, jest zaświadczenie o zameldowaniu, które pobiera się z urzędu meldunkowego. Jeśli takiego się nie posiada, urzędnik nie przyjmie wniosku o otworzenie firmy. Co prawda samo zdobycie zameldowania w Niemczech nie jest trudne, a do jego uzyskania zobligowany jest każdy, kto przebywa w Niemczech dłużej niż 3 miesiące, podejmuje pracę, staż lub studia, to jednak nie każda osoba, która chce otworzyć firmę w Niemczech, chce mieszkać na terenie tego kraju. I wtedy pojawia się problem. Osobom mieszkającym w Polsce, a świadczącym usługi na terenie Niemiec nie opłaca się wynajmować mieszkania i meldować. Nie opłacalny jest również wynajem lokalu, w którym ma być prowadzona działalności, a jego posiadanie jest kolejnym warunkiem założenia działalności gospodarczej w Niemczech.

Jak założyć działalność gospodarczą w Niemczech bez meldunku?

Jeśli jest się w wyżej opisanej sytuacji, to najlepiej jest skorzystać z użyczenia adresu zameldowania do celów rejestracyjnych firmy oraz korespondencyjnych. Taka procedura jest w pełni legalna i nie ma co się obawiać, że z jej powodu narazi się na przykre konsekwencje prawne. Pytaniem pozostaje tylko; gdzie szukać firmy/osoby, która użyczy niemieckiego adresu, pod którym można zarejestrować firmę? Najlepszą opcją jest zwrócenie się do polskich firm działających w Niemczech i pomagających w tym zakresie. Użyczają one adresu meldunkowego wraz z zaznaczeniem, że można pod nim prowadzić działalność gospodarczą, co oznacza, że rozwiązuje się obydwa problemy z rejestracją firmy w Niemczech na raz. Co więcej, bardzo często wspierają one również początkującego przedsiębiorcę w kontaktach z niemieckimi urzędami oraz pomagają przejść całą procedurę formalną.

A co z korespondencją?

Zaraz po założeniu firmy w Niemczech przedsiębiorca otrzymuje bardzo dużą ilość korespondencji. Wynika to z tego, że Gewerbeamy (niemiecki urząd gospodarczy) informację o powstaniu nowej działalności gospodarczej przesyła do wszystkich zainteresowanych podmiotów, a one w odpowiedzi przesyłać pisma i formularze, które należy wypełnić i odesłać we wskazanym terminie. Początkujący przedsiębiorca powinien spodziewać się więc listów z urzędu skarbowego, izby przemysłowo-handlowej, urzędu statystycznego czy izby rzemieślniczej. W związku z tym ważne jest, aby użyczony meldunek obejmował również obsługę korespondencji i jej niezwłoczne przesyłanie do adresata.

Właściciele firm, którzy słabo radzą sobie z językiem niemiecki, nie znają przepisów prawa lub zwyczajnie nie mają czasu na kontaktowanie się z niemieckimi urzędami obsługę korespondencji, a więc i kwestii formalnych firmy, mogą zlecić zewnętrznym podmiotom. To one w porozumieniu z właścicielem będą odpowiadać na nadesłane formularze i pilnować terminów ich zwrotu.

A gdyby jednak z meldunkiem…?

Aby zameldować się w Niemczech, należy albo być właścicielem nieruchomości mieszkalnej lub też dysponować umową najmu i zaświadczeniem od wynajmującego.  Z takimi dokumentami (uzupełnionymi dokumentem tożsamości) należy się udać do urzędu meldunkowego. Cała procedura nie trwa długo, jednak opiera się na wypełnieniu formularza w języku niemiecki. W czasie procesu zameldowania w Niemczech, na podstawie podanych danych jest się również przydzielanym do klasy podatkowej, które obowiązują osoby fizyczne zatrudnione u niemieckich pracodawców.

Firma w Niemczech bez meldunku nie jest niewykonalnym zadaniem. Czasem jej założenie może być prostsze i szybsze niż w przypadku, gdy meldunek się posiada. Dzieje się tak, szczególnie kiedy cały proces rejestracyjny zleci się zewnętrznym przedsiębiorstwa pomagającym w założeniu działalności gospodarczej na terenie Niemiec. Skorzystanie z ich pomocy jest szczególnie polecane, jeśli w Niemczech nie mieszka się na stałe lub też nie zna się języka. W tych wypadkach nie pozostaje się sam na sam z małą, ale jednak biurokracją, a co więcej oszczędza się na dojazdach do Niemiec w celu wstawiennictwa się w poszczególnych instytucjach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *