System MES – istotny element zakładów produkcyjnych

Zarządzanie procesami produkcji ma kluczowe znaczenie na funkcjonowanie i uzyskanie wysokiej wydajności całych procesów. Nowoczesne linie wymagają odpowiedniego nadzoru, który na dokonuje bieżącej analizy. System mes jest jednym z rekomendowanych w tej dziedzinie.

System MES - istotny element zakładów produkcyjnych

Czym jest system MES?

Skrót MES odnosi się do Manufacturing Execution System,- po polsku oznaczającego System Realizacji Produkcji. Bezspornie zapewnia on nieustanny nadzór nad procesami produkcji oraz nad wydajnością.

W bliższym rozumieniu system MES jest technologią informatyczną opartą o elementy automatyki. Dzięki takiej konstrukcji programowej MES gwarantują ciągły monitoring nad zachodzącymi na produkcji procesami. Analiza całej produkcji pozwala automatycznie oznaczyć powstałe błędy czy przestoje, a także wskazać słabe jej punkty wymagające poprawy. Obszar zbierania danych jest praktycznie nieograniczony.

Od danych do działań

Po zebraniu wszystkich danych dokonywane jest ich przekazanie użytkownikowi odpowiedzialnemu za prawidłowy przebieg całej produkcji – od jej początku, po końcowy etap. Ważnym udogodnieniem systemu MES jest to, że wspomniane informacje są dostarczane w czasie rzeczywistym, a tym samym nie powodują dodatkowego opóźnienia w wypadku pojawienia się błędów, awarii czy przestojów. Krótko mówiąc MES wyklucza niekontrolowane blokady produkcyjne wpływające na obniżenie wydajności czy jakości. Niepożądane zjawiska są na bieżąco rejestrowane, przekazywane i rozwiązywane.

Jedną z cech wyróżniających system jest wspomaganie działów kontroli jakości poprzez zbieranie wszystkich danych o wadliwych produktach. Elektroniczne przetwarzanie danych i ich tworzenie jest dużym ułatwieniem optymalizującym pracę zespołu odpowiedzialnego tak za utrzymanie produkcji, jak i jej wysoką, zgodną z wyznaczonymi standardami jakość.

Zalety systemu MES

Automatyzacja bądź półautomatyzacja linii produkcyjnych nie wyklucza powstania błędów. System MES pozwala na ich wyeliminowanie i usprawnienie całej produkcji.

Do kolejnych zalet systemu należy śledzenie wydajności poszczególnych urządzeń, co z punktu widzenia szczególnie dużych zakładów produkcyjnych jest niezmiernie istotne. Szukanie błędów bez takowego wspomagania przypomina przysłowiowe poszukiwania igły w stogu siana, tymczasem MES robi to w momencie, w których dochodzi do nieprawidłowości, wskazując miejsce i czas. Dość powiedzieć, że nawet mikroprzestoje nie uchodzą uwadze systemu. Z całą pewnością jest on narzędziem, bez którego trudno wyobrazić sobie sprawne zarządzanie produkcją.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Projektowania Systemów Cyfrowych Sp. z o. o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *