Obowiązek alimentacyjny – kto może być do niego zobowiązany?

Każdy chociaż raz słyszał o czymś takim jak obowiązek alimentacyjny. Jest to tema, na który nie sposób nie trafić chociaż raz. Prawdą jest, że mimo tego nie każdy z nas ma obeznanie wobec tego, jak dokładnie to wygląda. Czym konkretnie są alimenty? Jest to przede wszystkim powinność zapewnienia środków utrzymania drugiej osobie. Wyróżnić można wiele rodzajów obowiązku alimentacyjnego, jednak nie da się zaprzeczyć temu, że szerzej znane są przede wszystkim dwa spośród nich, które regulowane są przez kodeks rodzinny i opiekuńczy. Mowa tu oczywiście o tych płaconych przez rodziców na dzieci oraz przypadek do tego przeciwny, czyli alimenty płacone przez dzieci na rodziców. Możliwe są oczywiście jeszcze zupełnie inne opcje, jednak stosowane znacznie rzadziej od powyżej wspomnianych.

Obowiązek alimentacyjny

Obowiązek alimentacyjny – kto najczęściej jest osobą zobowiązaną do podjęcia się go?

Jeżeli chodzi o te najbardziej znane formy alimentacyjne, są to te najczęściej nakładane na człowieka. Najpowszechniejsze są te, które muszą płacić rodzice wobec swoich dzieci. Najczęściej ma to miejsce, jeśli rodzice są po rozwodzie. Zazwyczaj żyjąc ze sobą w związku małżeńskim oboje łożą na swoje dzieci, dlatego obowiązek alimentacyjny jest wtedy zupełnie zbędny. Drugim znanym wariantem jest płacenie alimentów przez dziecko dla swojego rodzica, jeżeli ma ono większe możliwości finansowe. Ta forma staje się coraz bardziej popularna. Oprócz tego dosyć znaną formą jest nałożenie obowiązku alimentacyjnego przez jednego współmałżonka na drugiego. Zwykle ma to miejsce w przypadku rozwodu, choć są też przypadki, gdy nie jest on konieczny, a obowiązek alimentacyjny jest wynikiem ekonomicznego znęcania się jednego ze współmałżonków nad drugim.

Niepłacenie alimentów – co wtedy

Czasem wynikają sytuację, w których osoba na którą został nałożony obowiązek alimentacyjny, nie wypełnia go wobec drugiej osoby – tym samym nie dostaje ona należnych pieniędzy. Co należy zrobić w takim przypadku? Przede wszystkim ważne jest, aby wdrożona została tak zwana egzekucja komornicza. Należy złożyć odpowiedni wniosek, a do tego dołączone zostać musi orzeczenie, które wydane było przez sąd. W momencie w którym proces będzie skuteczny, komornik ma obowiązek ściągnąć z osoby zobowiązanej do płacenia alimentów te zaległe, bieżące oraz często także odsetki. Jeśli proces nie przyniesie oczekiwanych skutków, trzeba wystąpić o alimenty z funduszu alimentacyjnego, jednak wtedy spełnione zostać musi kryterium dochodowe.

Obowiązek alimentacyjny – mniej znane warianty

Poza wspomnianymi już wariantami, o których najczęściej można usłyszeć, istnieją jeszcze zupełnie inne, których na pierwszy rzut oka ciężko się spodziewać. Jeśli chodzi o te rzadziej stosowane, to mowa tu przede wszystkim o obowiązku alimentacyjnym, który pełnić mają dziadkowie wobec swoich wnuków. Jest to bardzo rzadko stosowane, występuje tylko w sytuacji, gdy rodzice nie żyją lub możliwość wyegzekwowania alimentów od rodziców nie istnieje. Wyegzekwowanie alimentów od dziadków nie jest prostą sprawą dlatego w takiej sytuacji dobrze jest skierować się do dobrej kancelarii prawnej, która odpowiednio poprowadzi sprawę. Poza tym – również rzadkim przypadkiem – są alimenty płacone przez jedno z rodzeństwa na drugie. Ma to miejsce, jeśli jedna ze stron nie jest w stanie samodzielnie się utrzymywać, z przyczyn które nie są od niej zależne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *