Gewerba w Niemczech koszty

Bardzo często okazuje się, że założenie własnej działalności gospodarczej i praca na własną rękę jest bardziej opłacalna niż praca na etacie. Ta zależność występuje również w Niemczech. Coraz więcej Polaków przebywających za zachodnią granicą decyduje się na otworzenie własnych firm. Najczęściej wybierają oni formę jednoosobowej działalności gospodarczej, czyli gewerbe. Otworzenie tego rodzaju przedsiębiorstwa nie wymaga wkładu własnego i daje dużą swobodę działania. Jednak z gewerbe czerpie się nie tylko zyski i profity. Zobacz, jaki jest koszt prowadzenia gewerbe w Niemczech.

Ile kosztuje założenie gewerbe w Niemczech?

Z pierwszymi kosztami, z jakimi może spotkać się przy prowadzeniu gewerbe, jest opłata rejestracyjna. W Niemczech założenie firmy jest płatne, a sam koszt uzależniony jest od danego landu. Opłaty wynoszą od 15 do 65 euro. Założenie firmy w Niemczech można także zlecić zewnętrznej kancelarii, wtedy dodatkowo będzie trzeba opłacić jej prowizje.

Koszty stałe prowadzenia gewerbe w Niemczech

Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z kosztami. To jak będą one wysokie, w dużej mierze zależy od tego, jakż działalności się prowadzi. W przypadku biznesu stacjonarnego np. salonu fryzjerskiego konieczne będzie np. wynajęcie lokalu i wyposażenie go. Do kosztów stałych prowadzenia gewerbe zalicza się także obowiązkowe odprowadzanie podatków oraz składek ubezpieczeniowych. Obowiązkowymi składkami ubezpieczeniowymi w Niemczech są te zdrowotne, składki rentowo-emerytalne są dowolne. Do kosztów prowadzenia firmy w Niemczech trzeba też dodać te związane z opracowywaniem dokumentacji finansowej, a więc wynajęcia biura rachunkowego lub doradcy podatkowego.

Oprócz kosztów stałych w budżecie firmy dobrze jest uwzględnić wydatki na reklamę, koszty dojazdy do klientów, koszty zakupu materiałów biurowych itd.

Ile kosztują ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech?

W Niemczech każda osoba prowadząca gewerbe może ubezpieczyć się w prywatnej kasie chorych. Koszt takie ubezpieczenia wyliczany jest indywidualnie przez ubezpieczyciela, który pod uwagę bierze m.in. wiek, ryzyko oraz aktualny stan zdrowia. Niekiedy stawki za prywatne ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech mogą dochodzić nawet do 200 euro miesięcznie.

Opcjonalnie właściciel gewerbe może dokupić jeszcze ubezpieczenie emerytalne. Nie jest ono obowiązkowe przy większości działalności gospodarczych. Jego średni koszt to 85 euro.

Ile kosztuje doradca podatkowy w Niemczech?

Wielu przedsiębiorców decyduje się również na wynajęcie doradcy podatkowego, który będzie prowadził rozliczenia firmy. Ich wynagrodzenie ustalane jest za stawek znajdujących się w specjalnej tabeli, a następnie mnożonych przez indywidualnie dobrany przez doradcę mnożnik. Uzależniony jest od skomplikowania rozliczeń finansowych, które muszą być wykonywane oraz czasu, jaki doradca będzie w musiał poświęcić na obsługę firmy. Zwykle pomoc przy założeniu i prowadzeniu gewerbe wynosi ok. 120 euro miesięcznie.

Koszty prowadzenia gewerbe oczywiście mogą być wyższe, jeśli zdecyduje się na wynajem wyższej klasy doradcy czy zatrudnienie prawnika. Ich wysokość podwyższy się też w przypadku, gdy będzie chciało się zainwestować w reklamę np. stworzenie własnej strony www, wydruk wizytówek czy prowadzenie marketingu internetowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *