Zwrot podatku w Niemczech – komu się należy?
Kiedy pracujemy w Niemczech więcej niż 183 dni to należy nam się zwrot podatku, a także możemy odliczyć sobie ulgi, dzięki czemu będzie on jeszcze wyższy. Jednak sprawa jest zazwyczaj prosta tylko w teorii, bo niestety musimy dokładnie wiedzieć, z czego możemy się rozliczać, a z czego nie, aby nie wezwali nas do sporządzenia korekty. Jest to sytuacja nie tylko stresująca, ale także opóźnia otrzymanie zwrotu, o czym warto pamiętać.
Do kogo zwrócić się o pomoc w wypełnianiu zeznania podatkowego?
Jeśli nie wiemy, jak samodzielnie wypełnić dokumenty, to warto poprosić o pomoc firmę, która trudni się tym zadaniem profesjonalnie. Nie będziemy musieli dzięki temu obwiać się, że nie dopełnimy wszelkich formalności odpowiednio, co jest zdecydowanym utrudnieniem. Warto wiec przede wszystkim postarać się o pomoc księgowej, która powie co należy nam się, a z czego nie powinniśmy się zupełnie rozliczać.
Dlaczego warto wykonać rozliczenie podatkowe?
Bardzo często zdarza się, że osoby nie otrzymują listu z urzędu skarbowego i tym samym nie rozliczają się z podatku. Jednak nie warto czekać na list i jeśli pracowaliśmy legalnie na terenie Niemiec, to samemu warto dokonać rozliczenia podatkowego. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie rozliczone, a my po powrocie do kraju będziemy mieć czystą kartę. Jest to bardzo ważne, bo dzięki temu nie tylko możemy otrzymać bardzo często zwrot podatku Niemcy i zdobędziemy potrzebny zastrzyk gotówki, ale także nabierzemy pewności, że nigdy więcej nie zostaniemy wezwani przez urząd skarbowy do rozliczenia tego konkretnego podatku.
Musimy pamiętać, że każda osoba, która rzeczywiście pracowała legalnie na terenie Niemiec, ma obowiązek rozliczyć się z podatku. Lepiej jednak jak zrobi to szybko i przy pomocy profesjonalistów. Tym bardziej jak nie ma wiedzy, z czego można się rozliczać, a z czego zupełnie nie. Jest to bardzo ważne, bo niewłaściwie wypełnione zeznanie podatkowe wiąże się z tym, że możemy nie tylko nie otrzymać wyczekiwanego zwrotu, ale także urząd wezwie nas do złożenia wyjaśnień w tym celu. Możemy więc tylko narazić się na zupełnie niepotrzebny stres, a także opóźnić sobie otrzymanie naszego zwrotu. Jeśli jednak wszystko wyślemy w terminie, a także odliczymy sobie ulgi, które należą się każdej legalnie pracującej osobie, powyżej 183 dni na terenie Niemiec, to możemy się spodziewać rzeczywiście często dość dużego zwrotu. Jednak wszystko zależy od wysokości zarobków, a także wielu innych czynników, które dokładnie wyszczególni nam księgowa.