Urządzamy domowy gabinet

Jeszcze kilka lat temu posiadanie domowego gabinetu było cechą charakterystyczna dla przedstawicieli wolnych zawodów. Dziś coraz więcej osób przechodzi na zdalny tryb pracy, a to sprawia, że zaaranżowanie przestrzeni biurowej w zaciszu własnych czterech ścian staje się nie tyle przywilejem, ile koniecznością. Jak zrobić to dobrze?

domowy gabinet

Biuro komercyjne kontra domowe. Podobieństwa i różnice

Wymagania stawiane przed biurami komercyjnymi koncentrują się na zapewnieniu optymalnych warunków do pracy. Najczęściej projektowane są przez wyspecjalizowane grupy architektów, które biorą pod uwagę możliwości wykorzystania przestrzeni i jednoczesne zapewnienie osobom pracującym jak najlepszych warunków do efektywnego wykonywania obowiązków. Odpowiednio przygotowane ciągi komunikacyjne, właściwe oświetlenie i ergonomiczne stanowiska to tylko część wyróżników charakteryzujących dobrze skomponowaną przestrzeń roboczą. W warunkach domowych najczęściej decydujemy się na przeznaczenie jednego z pomieszczeń na gabinet i dostosowanego do wymagań użytkowników. Na co zwrócić uwagę podczas przeprowadzania transformacji domowego wnętrza w miejsce pracy?

Większość osób pracujących w domu godziny pracy spędza przy komputerze. Praca siedząca teoretycznie nie wymaga dużo miejsca, niezwykle ważne jest jednak ergonomiczne zaaranżowanie zarówno miejsca pracy, jak i przestrzeni wokół niego. Stawianie na półśrodki w rodzaju wykorzystania starego stołu, czy krzesła przyniesionego z kuchni nie jest dobrym rozwiązaniem i nie sprawdzi się nawet na krótką metę. Pomijając brak wygody, bardzo szybko odczujemy przykre konsekwencje niewłaściwej pozycji przy pracy. Ból pleców i zmęczenie wzroku to pierwsze objawy, które nie tylko utrudniają realizację powierzonych zadań, ale też mogą nieść z sobą daleko idące i niekorzystne konsekwencje dla zdrowia i kondycji. Z tego powodu pierwszym zadaniem podczas urządzania domowego biura powinien być dobór odpowiednich mebli.

Meble do domowego biura

Komfort dysponowania nieograniczoną przestrzenią zarezerwowany jest dla nielicznych. Większość osób pracujących w domu głowi się nad tym, jak optymalnie wykorzystać całą dostępną powierzchnię. Przede wszystkim warto się zastanowić, czego tak naprawdę potrzebujemy. Podstawą będzie oczywiście biurko i fotel. Zadbajmy o to, by oba meble prezentowały wysoki poziom cech użytkowych. Liczy się wygoda i ergonomia. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiednich proporcji i właściwym ustawieniu blatu roboczego. Powinien być on na tyle duży, by zmieścił się nie tylko monitor i klawiatura, ale też niezbędne dokumenty i akcesoria pomocnicze. Równie ważne jest miejsce dedykowane do przechowywania segregatorów i artykułów biurowych. W tym przypadku zamykana szafka lub komoda sprawdzi się lepiej niż otwarty regał — możliwość ukrycia posiadanych przedmiotów za zamkniętymi drzwiczkami ułatwi utrzymanie porządku i zachowanie harmonii wnętrza.

Praktyczne meble do biura nie muszą być bezosobowe! Estetyka otoczenia ma kolosalny wpływ na nasze samopoczucie, a co za tym idzie wydajność. Warto urządzić wnętrze w ulubionym stylu — przykładem mogą tu być meble prowansalskie, które skutecznie połączą cechy użytkowe z estetycznymi. To przecież nasze biuro i to my powinniśmy czuć się w nim dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *