Umowa zlecenie a kredyt – czy to możliwe?

W dzisiejszych czasach wiele osób może pochwalić się stałym zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Jeszcze kilkanaście lat temu nie było to jednak takie oczywiste i mało który pracodawca oferował swoim podwładnym taki rodzaj zatrudnienia. O wiele bardziej popularne były tzw. umowy śmieciowe oraz praca na czarno. Na szczęście czasy się bardzo zmieniły i w wielu miejscach można liczyć na stabilne warunki zatrudnienia.

Umowa zlecenie a kredyt

Warto jednak pamiętać, że istnieją zawody, które wykonywane są w 90% na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Nie zawsze oznacza to jednak, że pracodawca chce zaoszczędzić na pracowniku. Po prostu czasem jest to najkorzystniejsza forma zatrudnienia dla obu stron – pracodawcy oraz pracownika. Co, jednak gdy osoba zatrudniona na umowę zlecenie zechce wziąć kredyt w banku? Czy ma taka możliwość? Odpowiadamy.

Zdolność kredytowa a umowa zlecenie

Każda osoba, która ubiega się o kredyt w banku, powinna wiedzieć, jak ważna jest zdolność kredytowa. To właśnie od niej zależy, jaka będzie wysokość kredytu, który otrzymasz i czy w ogóle masz szanse na to, żeby go dostać. Podczas oceny zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę kilka czynników m.in. wiek, wykształcenie, wysokość dochodów oraz rodzaj zatrudnienia. Osoby pracujące na umowę zlecenie mogą mieć problem z tym, aby otrzymać długoterminowy kredyt. Jest tak, ponieważ umowa zlecenie charakteryzuje się krótkim i niestabilnym okresem zatrudnienia oraz nieregularnymi wpływami pieniędzy na konto. Rodzaj umowy ma więc znaczenie podczas ubiegania się o produkt finansowy w banku.

Warto jednak wiedzieć, że stabilne zatrudnienie oraz wysokie dochody nie są jednoznaczne z posiadaniem umowy o pracę. Obecnie wiele osób ma bardzo dobre zatrudnienie, posiadając jedynie umowę zlecenie. Ma to związek z rosnącą popularnością wolnych zawodów. W Polsce pracuje coraz więcej freelancerów, którzy zarabiają lepiej niż na etacie. Z tego względu decyzja banku nie jest uzależniona tylko od rodzaju zatrudnienia. Liczy się także historia kredytowa oraz scoring w BIK. Bank dopasowuje swoje oferty do panujących na rynku pracy trendów i kredyt na umowę zlecenie jest bardziej dostępny niż jeszcze kilka lat temu.

Wysokość kredytu na umowę zlecenie

Na zdolność kredytową składa się wiele czynników – nie tylko rodzaj umowy, na którą pracujesz. Z tego względu wysokość kredytu na umowę zlecenie https://habzafinanse.com.pl/kredyt-na-umowe-zlecenie/ może być różna. Wpływ na to mają m.in. dochody oraz bieżące wydatki. Im większe są Twoje dochody a mniejsze wydatki, tym więcej pieniędzy możesz otrzymać od banku. Dla banku najlepszą sytuacją jest, gdy po opłaceniu wszystkich wydatków i zobowiązań kredytobiorcy zostaje jeszcze sporo wolnych środków. W końcu to właśnie one będą przeznaczone na spłatę kredytu, dlatego powinno ich być odpowiednio dużo. Kredyt na umowę zlecenie może wynosić kilka lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszystko zależy od potrzeb oraz indywidualnych predyspozycji klienta banku.

Jeśli chcesz otrzymać wysokie kwoty, to zadbaj o ciągłość swojego zatrudnienia. Jeśli od dłuższego czasu pracujesz w jakimś miejscu na umowę zlecenie lub o dzieło, to bank z pewnością weźmie to pod uwagę jako duży plus. Konieczne może okazać się zaświadczenie od pracodawcy, który potwierdzi, że chce, abyś był zatrudniony w jego firmie jeszcze przez dłuższy okres. Zaopatrz się też w zaświadczenie o zarobkach z ostatnich kilku miesięcy. Im dłużej pracujesz w jednym miejscu i im większe i stałe są Twoje zarobki, tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *