Jaki podatek musi płacić firma jednoosobowa?

W większości przypadków bardzo dużo zależy od przedsiębiorcy. W przypadku podatków firmy jednoosobowej jest to całkiem duże pole do manewru. Jednym z największych atutów prowadzenia działalności jednoosobowej jest możliwość wyboru formy opodatkowania. Jeżeli zastanawiasz się nad tym czy założyć działalność gospodarczą, zoptymalizować koszty, oraz zarobić pieniądze w biznesie to koniecznie sprawdź jakie obowiązki wynikają z płacenia podatku w firmie jednoosobowej.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/jaki-podatek-placi-firma-jednoosobowa/

Jaki podatek płaci firma jednoosobowa?

Warto wspomnieć na początek że Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji dotyczącej opodatkowania warto jest skontaktować się lub coś poprosić o poradę doświadczonego księgowego. Taki wybór będzie miał poważne konsekwencje na przykład po wyborze ryczałtu, nie będziemy mogli pomniejszyć podatku koszty uzyskania przychodu.

Firma jednoosobowa – jakie podatki? 

W momencie prowadzenia działalności gospodarczej Rozliczamy się z państwem jako podatnik PIT, czyli podobnie do osób zatrudnionych w pracy na etacie. Do wyboru mamy następujące formy opodatkowania:

• skalę podatkową

• podatek liniowy 

• ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 

• kartę podatkową

Musimy pamiętać, o tym, że nie zawsze możemy wybrać formę podatku. Zależy to od konkretnej działalności ,w której działamy. W trakcie prowadzenia działalności możemy zmienić formę opodatkowania. 

Co możemy odliczyć od podatku w firmie jednoosobowej?

Od podatku możemy odliczyć daninę od państwa zmniejszając ją o koszty poniesione w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, czyli w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Do takich kosztów bezpośrednich możemy zaliczyć między innymi zakup materiałów, wydatki na media, paliwo do samochodu, telefon, i wiele innych. Możliwości jest naprawdę dużo kropkę kluczowa zasada jest taka, że każdy koszt musi mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i przedsiębiorca jest to w stanie udowodnić.

Zwrot podatku w firmie jednoosobowej

Prowadząc firmę jednoosobową obowiązują takie same zasady, jak w przypadku osoby składającej deklaracje roczne PIT. Jeśli w przypadku złożenia deklaracji wynik to nadpłata podatku dochodowego, to Urząd Skarbowy musi zwrócić nadpłacone pieniądze.

termin zwrotu nadpłaty wynosi 45 dni w przypadku złożenia deklaracji przez internet lub trzy miesiące, w przypadku gdy przedsiębiorca złożył deklaracje papierową osobiście w urzędzie skarbowym.

Zobacz też: http://www.plansys.pl/podstawowe-zasady-dotyczace-firmy-jednoosobowej/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *