Testy aplikacji internetowej – co powinny zawierać?
Wpadłeś na świetny pomysł stworzenia aplikacji, znalazłeś podwykonawcę, stworzyliście aplikację – czas podbijać rynek! Wstrzymaj się z tym jeszcze chwilę, bo w tym łańcuchu działań brakuje jeszcze jednego bardzo ważnego ogniwa, którym jest testowanie aplikacji. Zanim wypuścisz swój produkt na rynek sprawdź go pod kątem potencjalnych błędów, przetestuj go bardzo szczegółowo – od początku do końca, zanim będzie dostępny dla użytkowników. Co powinny zawierać testy aplikacji internetowej?
Testowanie funkcjonalności
Przede wszystkim sprawdź, czy produkt jest zgodny ze specyfikacjami i wymaganiami funkcjonalności, które wyznaczyłeś w trakcie jego powstawania, a które zostały określone w dokumentacji zlecenia. Jeszcze ważniejsze jest sprawdzenie wszystkich linków na stronie – zweryfikuj, czy działają poprawnie i czy nie ma wśród nich uszkodzonych linków. Przetestuj zarówno linki wychodzące, wewnętrzne oraz te używane do wysyłania wiadomości e-mail. Integralną częścią testowania funkcjonalności jest sprawdzenie formularzy. Zweryfikuj, czy są odpowiednio sformatowane, czytelne, czy pojawi się komunikat o niewypełnieniu wartości obowiązkowej, błędnych danych i co widnieje w polach, jako wartość domyślna.
Testowanie użyteczności i interfejsu
Po sprawdzeniu funkcjonalności kolejnym krokiem jest proces testów użyteczności, w którym mierzy się to, co dzieje się między człowiekiem a komputerem. Sprawdź działanie nawigacji, która powinna być przejrzysta, a samo menu i wszelkie buttony powinny być widoczne i spójne ze sobą. Następnie prześledź zawartość strony pod kątem treści, sprawdź błędy ortograficzne i popraw to, co wydaje się być dla ciebie niezrozumiałe – tekst powinien być logiczny i łatwo przyswajalny dla odbiorcy. Zwróć uwagę na użyte kolory i czcionki, staraj się, by na stronie nie używać kolorów, które potem ciężko zauważyć. Ważne jest również, by odpowiednio przeprowadzić testy interfejsu tj. serwera aplikacji i www oraz bazy danych. Sprawdź, czy wszystkie interakcje między tymi serwerami są wykonywane, a błędy odpowiednio obsługiwane.
Jeśli baza danych albo serwer www zwróci komunikat o błędzie dla dowolnego zapytania serwera aplikacji, serwer ten powinien ten błąd przechwycić i wyświetlić informację o jego wystąpieniu.
Przetestuj zgodność i wydajność aplikacji
Ta sama aplikacja w różnych przeglądarkach czy systemach operacyjnych będzie wyświetlana inaczej, dlatego konieczne jest sprawdzenie jej na systemach Windows czy MacOs oraz na różnych przeglądarkach. Spodziewasz się sporego ruchu? Zatem przetestuj, jak aplikacja sprawdzi się podczas dużego obciążenia i zweryfikuj jej zachowanie w trakcie szczytu oraz normalnego użytkowania. Dodatkowo warto jeszcze poddać próbie aplikację przy różnych szybkościach połączenia, to da ci jeszcze większy pogląd na jej działanie. Na koniec testy bezpieczeństwa, które są równie ważne. Sprawdź wszelkie potencjalne luki w zabezpieczeniach, skontroluj działanie protokołu SSL i napraw to, co twoim zdaniem można jeszcze udoskonalić.
Proces testowania aplikacji internetowej przed jej finalnym wyjściem na rynek jest żmudnym procesem i z pewnością natkniesz się na kilka błędów, jednak wyeliminowanie ich z pewnością ułatwi korzystanie z twojego produktu. Możesz też zlecić audyt strony internetowej firmie zajmującej się kompleksową obsługą stron WWW.