Spółka GmbH w Niemczech – koszty, plusy i zagrożenia
Najczęściej myśląc o założeniu własnej działalności gospodarczej na myśli mamy otwarcie małego przedsiębiorstwa sprzedającego towary lub świadczenie usługi. Na początek nie marzymy o wielkiej międzynarodowej firmie, więc wybieramy podstawową formę prawną, jaką jest jednoosobową działalność gospodarczą, która w Niemczech nazywana jest gewerbe. Jednak w miarę rozwoju biznesu wielu przedsiębiorców zastanawia się nad zmianą formy prawnej prowadzonej działalności. Gewerbe chciałoby zastąpić spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH). Zobacz, co musisz wiedzieć o niemieckiej GmbH i jak ją założyć.
Jak założyć GmbH w Niemczech? Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Niemczech krok po kroku
Do zalet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zalicza się przede wszystkim prestiż oraz zabezpieczenie własnego majątku przed odpowiedzialnością cywilną. Jednak, aby moc sobie pozwolić na korzystanie z tych zalet w Niemczech należy odpowiednio przygotować się do założenia GmbH. Regulacje jej dotyczące znajdują się w ustawie z listopada 2008 roku. I chociaż nowelizacja przepisów zakresie zakładania spółek z o.o. w Niemczech znacznie ułatwia powołanie ich do życia, nie oznacza to, że cały proces będzie łatwy, prosty i szybki. Złożenie spółki GmbH musi nastąpić u notariusza i opierać się na sporządzonej przez niego umowie. Niemiecką spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością należy także wpisać do rejestru handlowego, dopiero wtedy można w pełni korzystać z jej zalety. Przy powoływaniu GmbH, należy też zadbać o to, aby doradca podatkowy zajmujący się finansami przedsiębiorstwa opracował bilans otwarcia i dokument ten złożył do rejestru handlowego. To jednak nie koniec formalności, które czekają przedsiębiorcę. W kolejnych krokach musi on skierować się do urzędu ds. gospodarczych, gdzie rejestruje działalność gospodarczą oraz do urzędu skarbowego. Te dwa ostatnie punkty wyglądają podobnie jak w przypadku zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej.
Ile kosztuje założenie spółki GmbH w Niemczech?
W Niemczech założenie każdej nawet tej jednoosobowej działalności jest płatne. Nie inaczej jest ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Opłaty wynoszą 5% jej kapitału zakładowego. Dodatkowo należy uwzględnić w budżecie koszty notariusza oraz doradcy podatkowego, a także usługi doradcze (za te najczęściej rozlicza się za godziny). Minimalny kapitał wymagany do założenia w Niemczech spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 25 tys. euro, z czego co najmniej połowa tej kwoty powinna być wpłacona do momentu wpisania spółki do rejestru.
Umowa spółki GmbH – jak ją przygotować?
Najbezpieczniej jest, jeśli umowę spółki sporządza notariusz. Nie jest to jednak wymóg prawny. W Internecie można odnaleźć wiele wzorów umów spółki niemieckiej. Na ich postawie, samodzielnie można opracować własną umowę, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Jeśli jednak chce mieć się pewność, że dokument będzie profesjonalny i zgodny z niemieckim prawem, lepiej od razu skorzystać z rad i pomocy specjalisty.
GmbH, czy to jedyna możliwość? Czym jest niemiecka spółka 1 – Euro – GmbH
Wiele osób rezygnuje z założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Niemczech ze względu na konieczność wniesienia wysokiego kapitału zakładowego. Te osoby nie muszą jednak całkowicie porzucać pomysłu przekwalifikowania firmy na spółkę kapitałową. Mogą one skorzystać z uproszczonej formy prawnej spółek z o.o. Takie funkcjonują w Niemczech od 2008 roku i naszą nazwę 1-Euro-GmbH. Jest to forma prawna, która swoją strukturą przypomina angielski limited. Powołanie Unternehmergesellschaft jest możliwe już przy wniesieniu 1 euro kapitału zakładowego, stąd też wzięła się nazwa tej działalności gospodarczej. Chociaż ta opcja jest bardzo atrakcyjna dla wielu przedsiębiorców, należy też pamiętać o jej wadach. Jedną z głównych jest to, że firma może nie być traktowana jako wartościowy partner na wymagającym rynku niemieckim. Niski kapitał wielu osobom kojarzy się z brakiem odpowiednich funduszy na działalność oraz rozwój przedsiębiorstwa. Warto też pamiętać, że zakładając 1-Euro-GmbH, trzeba dostosować się do obostrzeń w zakresie jej funkcjonowania. Spółka nie może mieć więcej niż 3 wspólników, a jej zarząd może być tylko i wyłącznie jednoosobowy.
Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Niemczech powinno być gruntownie przemyślaną decyzją, która faktycznie pomoże w rozwoju przedsiębiorstwa. Cały proces rejestracyjny oraz przygotowawczy nie może trwać kilka chwil. Szczególnie że wymagane jest, aby formalności poprzedzone były naradą wstępną z udziałowcami (właścicielami) i kadrą zarządzającą. To właśnie na tej naradzie należy podjąć decyzje czy ta forma prawna będzie najlepszą dla prowadzonego przedsiębiorstwa. Koniecznie trzeba też omówić kwestie takie jak nazwa firmy, siedziba, cel, prezes spółki, finansowanie przedsiębiorstwa, umów pracownicze. Takie kompleksowe podejście pozwoli uniknąć rażących błędów, a co za tym idzie, kar, które może nałożyć na spółkę niemiecka administracja.