Gewerbe w Niemczech bez meldunku

Rejestracja firmy w Niemczech wymaga wizyty w urzędzie do spraw gospodarki. To tam rejestruje się działalność oraz do tej instytucji dostarcza wszystkie niezbędne dokumenty. Jakie to są niezbędne dokumenty? Przede wszystkim formularz rejestracyjny, które mówi o tym, czy będzie się zajmowało przedsiębiorstwo. Jednak on sam nie wystarczy, aby móc założyć firmą za zachodnią granicą. Zarówno urząd ds. gospodarczych, jak i urząd skarbowy od przyszłego przedsiębiorcy będą wymagać zaświadczenia o zameldowaniu na terenie Niemiec oraz umowy mówiącej o tym, że dysponuje się lokalem pod prowadzenie działalności. Często dodatkowo weryfikacja tych dokumentów polega na tym, że należy podać numer niemiecki numer stacjonarny telefonu. Jak więc widać założenie firmy w Niemczech bez meldunku nie jest takie proste.

Meldunek w Niemczech – kto musi dopełnić formalności?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy otworzyć firmę w Niemczech najlepiej przeanalizuj swoje możliwości. Być może wcale nie musisz korzystać z użyczenia meldunku i zakładać firmy bez meldunku w Niemczech, bo zwyczajnie musisz dopełnić obowiązku meldunkowego. Jest to konieczne, jeśli na terenie Niemiec przebywasz dłużej niż 3 miesiące albo chcesz w tym kraju podjąć pracę, staż lub studia. We wszystkich tych sytuacjach z umową najmu mieszkania/pokoju oraz zaświadczeniem od wynajmującego udajesz się do niemieckiego urzędu meldunkowego. Tam w ciągu kilkunastominutowej procedury zostanie ci przyznany meldunek i wydane zaświadczenie, którego potwierdza.

Wydawałoby się, że twój problem został rozwiązany i spokojnie możesz założyć firmę w Niemczech. Niestety tak nie jest. W przypadku umowy najmu, która nie zawiera informacji, że lokal może być wykorzystywany nie tylko do celów mieszkalnych, ale także i gospodarczych nie dasz rady przejść formalnej procedury rejestracji działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że musisz wynająć miejsc, gdzie będzie zlokalizowane biuro, a to oznacza kolejne koszty. Co więcej, te koszty trzeba ponosić co miesiąc.

Firma w Niemczech bez meldunku

Założenie firmy w Niemczech bez meldunku jest możliwe, jeśli skorzysta się z użyczenia adresu meldunkowego. Zazwyczaj  takiego użyczenia proponują odpłatnie polskie firmy pomagające Polakom założyć działalność gospodarczą w Niemczech. Dysponują one adresem niemieckim, który przyszły przedsiębiorca podaje jako ten meldunkowy i ten, pod którym będzie prowadzona firma. Adres ten jest także wykorzystywany jako korespondencyjny. Firmy te wspierają początkujących przedsiębiorców w całym procesie meldunkowym, rejestracyjnym oraz późniejszym prowadzeniu działalności gospodarczej. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że ta pomoc jest płatna. Zanim więc zdecyduje się na skorzystanie tej opcji, koniecznie trzeba sprawić wynagrodzenie, jakie chce pobrać firma za użyczenie meldunku w Niemczech, obieranie i przesyłanie korespondencji i dalszą obsługę.

Firma w Niemczech bez meldunku – konsekwencje

Użyczenie adresu meldunkowego w Niemczech jest legalnym procederem. Skorzystanie z tej opcji nie jest czynem zabronionym i nie wiąże się z żadną kara. Trzeba jednak pamiętać, że nie posiadając meldunku w Niemczech, nie jest się tez ubezpieczonym w tym kraju. O ubezpieczenia należy zadać we własnym zakresie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *