Obliczanie składki ubezpieczeń komunikacyjnych – jak robią to ubezpieczalnie?
Wybierając ubezpieczenie OC najczęściej pragniemy po prostu płacić jak najmniej. W przypadku AC zwracamy jeszcze uwagę na zakres ubezpieczenia, który może się różnić w ofertach poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczyciele odliczają wysokość składek na podstawie twardych danych, czyli statystyk dotyczących wypadków. Czy wszyscy korzystają z tych samych algorytmów?
Jakie kryteria wpływają na wysokość składki ubezpieczenia komunikacyjnego?
Na wysokość składki ubezpieczeniowej wpływa wiele kryteriów. Część z nich dotyczy kierowcy. Naturalnie więcej zapłacą świeżo upieczeni kierowcy, posiadacze aut przed 25 rokiem życia, mieszkańcy większych miejscowości, gdzie dochodzi do większej liczby wypadków, a nawet przedstawiciele niektórych zawodów. Ogromną rolę odgrywają także kryteria związane z samym pojazdem, m.in. jego wiek, stan techniczny, pojemność silnika, a także marka i model. Na pokaźne zniżki mogą natomiast liczyć osoby legitymujące się przynajmniej kilkoma latami bezszkodowej jazdy. Wówczas ulgi na ubezpieczenie OC wynoszą aż 60%, a niekiedy nawet 70%.
Czy firmy obliczają składki w identyczny sposób?
Wszystkie firmy ubezpieczeniowe obliczając wysokość składek kierują się algorytmami opartymi o wymienione wcześniej, jak również dodatkowe czynniki. Czy wszyscy ubezpieczyciele korzystając z tych samych metod? Gdyby tak było, ceny za ubezpieczenie OC, którego zakres regulowany jest ustawowo, byłyby praktycznie identyczne u wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych. Firmy ubezpieczeniowe stosują więc własne algorytmy służące do obliczania składek OC, AC i innych ubezpieczeń komunikacyjnych.
Z pewnością jednak wszyscy ubezpieczyciele biorą pod uwagę te same kryteria związane z pojazdem, sposobem jego używania i samym właścicielem. Inaczej rozkładają się natomiast akcenty, dlatego w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym oferta może być korzystniejsza dla młodszych kierowców, w innym na przykład dla właścicieli aut z pojemnym silnikiem o dużej mocy. Co więcej, towarzystwa ubezpieczeniowe, nie licząc zniżek za bezszkodową jazdę, nie ujawniają metod, którymi kierują się przy obliczaniu składek za ubezpieczenia komunikacyjne.
Jak znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie komunikacyjne?
Aby znaleźć najkorzystniejszą polisę, należy porównać ze sobą jak największą liczbę ofert proponowanych przez wiodące firmy ubezpieczeniowe. Nie warto udawać się w tym celu bezpośrednio do ubezpieczyciela. Dobrym rozwiązaniem jest za to przeglądanie na bieżąco rankingów najkorzystniejszych ubezpieczeń, które są stosunkowo często aktualizowane. Do dyspozycji mamy także stacjonarnych pośredników, jednak wizyta w takim punkcie jest czasochłonna i nie każdy może sobie na nią pozwolić, choćby ze względu na obowiązki zawodowe. Przed podjęciem finalnej decyzji i tak warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń, który jest dostępny online i umożliwia porównanie wielu ofert jednocześnie.
Chociaż nie możemy dowiedzieć się, jak konkretna firma ubezpieczeniowa nalicza wysokość składek, dzięki kalkulatorowi przekonamy się z łatwością, która oferta jest w tym momencie dla nas najkorzystniejsza i najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Polisę można także wygodnie kupić przez internet.