Jak założyć firmę w Niemczech bez meldunku

Jednym z podstawowych warunków założenia działalności gospodarczej w Niemczech jest posiadanie stałego meldunku na terenie tego kraju. Zaświadczenie z urzędu meldunkowego należy dołączyć do składanego formularza rejestracji firmy. Jednak nie wszystkie osoby, które swoją przygodą z biznesem chcą rozpocząć w Niemczech, mają możliwość uzyskania meldunku na terenie tego kraju. Nieraz nawet wynajem mieszkania czy domu w tym nie pomaga. A przecież na zakup nieruchomości nie stać każdego. Zobacz jak założyć firmę w Niemczech bez meldunku.

Jak zdobyć meldunek w Niemczech?

Wbrew pozorom zdobycie meldunku w Niemczech nie jest wcale trudne. Do jego posiadania zobligowane są od osoby, które zamierzają zostać w Niemczech dłużej niż 3 miesiące, rozpoczynają tam pracę, staż lub studia, zamierzają podpisać w Niemczech jakąkolwiek umowę np. na otwarcie konta bankowego. Meldunek nie jest natomiast potrzebny, jeśli za Odrę wyjeżdża się na wakacje.

Aby otrzymać meldunek, należy udać się do urzędu meldunkowego. Ma się na to około tygodnia od czasu podjęcia pracy lub innej aktywności wyżej wymienionej w Niemczech. Meldunku w Niemczech można dokonać, jeśli posiada się własne mieszkanie/ dom w tym kraju lub podpisze umowę najmu na lokal mieszkalny.

Udając się do urzędu, należy oprócz umowy/aktu własności zabrać ze sobą paszport, potwierdzenie najmu od wynajmującego, wypełniony wniosek meldunkowy, akt ślubu, jeśli chce się zameldować ze współmałżonkiem lub akt urodzenia dziecka, jeśli ono ma być zameldowane.

Meldunku należy dokonać osobiście w urzędzie. Na wizytę można umówić się online lub po prostu przyjść w godzinach otwarcia urzędu i zająć miejsce w kolejce. Meldunek wypisywany jest od ręki.

UWAGA: na podstawie meldunku jest się również przydzielony do odpowiedniej klasy podatkowej w Niemczech. Osoby mieszkające samotnie płacą wyższe podatki niż te w związkach małżeńskich czy posiadające dzieci.

Do czego jest potrzebny meldunek w Niemczech?

Meldunek w Niemczech jest niezbędny, jeśli chce się tu żyć i pracować. Na podstawie Meldebescheinigung, czyli potwierdzenia meldunku uzyskuje się numer identyfikacji podatkowej, otwiera konto bankowe, uzyskuje ubezpieczenie zdrowotne, podpisuje umowy z operatorami komórkowymi, uzyskuje numer ubezpieczenia społecznego. Potwierdzenie meldunku jest też dokumentem, który jest wymagany przy rejestrowaniu firmy w Niemczech.

Firma w Niemczech bez meldunku – czy jest to możliwe?

Chociaż zdobycie meldunku w Niemczech dla polskiego obywatela nie stanowi zbyt wielkiego problemu, to jednak nie każdy chce się na to zdecydować. Uzyskanie Meldebescheinigung, oznacza, że konieczne jest wynajęcie lokalu oraz opłacanie jego czynszu, co wiąże się z o wiele wyższymi kosztami niż najem w Polsce. Wiele osób woli więc mieszkać w Polsce, a pracować w Niemczech, a dokładnie prowadzić tam działalność gospodarczą. Wynika to z faktu, że niemiecki system podatkowy jest przyjaźniejszy dla przedsiębiorców, nie wymaga też od nich opłacania wysokich składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.  Jak więc założyć firmę w Niemczech bez meldunku?

Rozwiązaniem może być zgłoszenie się do polskich firm świadczących usługi rejestracji przedsiębiorstw w Niemczech. Oferują one nie tylko założenie i pomoc w prowadzeniu działalności gospodarczej, ale również i użyczenie niemieckiego adresu do rejestracji i prowadzenia własnej firmy na terenie Niemiec. To rozważanie jest o tyle wygodne, że nie trzeba wynajmować lokalu mieszkalnego, w którym się zamelduje, a co więcej nie trzeba wynajmować lokalu, w którym będzie się prowadzić działalność gospodarczą. Przypominamy, że dysponowanie lokalem pod prowadzenie firmy jest kolejnym wymogiem rejestracji przedsiębiorstwa w Niemczech. I chociaż nie raz te dwie opcje da się połączyć, tj. wynająć lokal mieszany z zaznaczeniem, że można w nim prowadzić działalność gospodarczą, to nie jest to łatwe, proste i szybkiemu. Firmy użyczające meldunku pomagają również załatwić wszystkie kwestii związane z urzędem meldunkowym. To natomiast jest wygodną opcją dla osób, które mieszkają poza terenie Niemiec, ponieważ nie muszą tu specjalnie przyjeżdżać.

Użyczenie meldunku w Niemczech – czy to legalne?

Decydując się na użyczenie adresu od polskiej firmy, musimy liczyć się z tym, że pod tym adresem zostanie zarejestrowane nasze przedsiębiorstwo. Samo użyczenie meldunku w Niemczech jest zgodne z prawem. Nie trzeba się więc obawiać, że z tego powodu zostanie się pociągniętym do odpowiedzialności prawnej. Warto jednak przed podpisaniem umowy na takie użyczenie dokładnie sprawdzić z kim się zamierza współpracować i na jakich zasadach ta współpraca będzie się opierać, chociażby dobrze jest dopytać, czy korespondencja będzie przekazywana do Ciebie.

Jak więc widzisz, firma w Niemczech bez meldunku jest możliwa. Jej założenie wcale nie jest trudne, a czasem nawet okazuje się szybsze i prostsze niż w sytuacji, w której ten meldunek się posiada. Z opcji tej warto skorzystać, jeśli uzyskanie meldunku w Niemczech jest kosztowne lub też wtedy, gdy kosztowne jest wynajem lokalu pod prowadzenie działalności gospodarczej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *