Firma w Niemczech – koszty prowadzenia działalności

Wiele osób decydujących się na otworzenie własnej firmy zastanawiają się, gdzie najlepiej to zrobić. Czasy, w których firmę otwierało się tylko w miejscu zamieszkania, dawno już minęły. Dziś, dzięki Unii Europejskiej polski obywatel działalność gospodarczą bez większych problemów może otworzyć w każdym kraju członkowskich np. Niemczech. Kwestia pozostaje tylko czy to się opłaca. Przyszli przedsiębiorcy porównują więc stawki podatkowe, wysokość obowiązkowych ubezpieczeń oraz ogólne koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Zobacz, czy opłaca się założyć firmę  Niemczech.

Koszty prowadzenia firmy w Polsce

Największy koszt prowadzenia firmy w Polsce to składki na ubezpieczenie społeczne. Aktualnie koszt tzw. dużego ZUS-u wynosi 812,61 zł bez dobrowolnej składki chorobowej i 875,28 zł z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Przedsiębiorcy, którzy dopiero założyli swoją działalność, przez dwa pierwsze lata mogą skorzystać z obniżonego ZUS-u. W składkach płaconych do polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znajduje się ubezpieczenie: zdrowotne, emerytalne, rentowe i powypadkowe. Składki zdrowotne można odliczać od podatku, a pozostałe wliczać w koszty działalności. Należy pamiętać, że opłacane wszystkich tych składek przez firmy zarejestrowane na terenie Polski jest obowiązkowe.

Koszty prowadzenia firmy w Niemczech

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na rejestrację firmy w Niemczech, również zobligowani są do płacenia obowiązkowych składek. Do tych od 2009 roku należą składki na ubezpieczenia zdrowotne oraz za wypadek przy pracy. Prywatny przedsiębiorcy w tym zakresie mogą wybierać między ubezpieczeniem prywatnym a państwowym. Zazwyczaj taniej wychodzi ubezpieczenie się w prywatnej firmie. Najlepszą ofertę cenową dostaną osoby młode, zdrowe i samotne. Kwota ich ubezpieczenia będzie oscylować w okolicach 60 euro, należy jednak pamiętać, że konieczny będzie wysoki udział własny w leczeniu. Istotną kwestią jest to, że niemieckie ubezpieczenie zdrowotne naliczane jest indywidualnie. Jego wysokość uzależniona jest od wieku, stanu zdrowia, udziału własnego, stanu cywilnego.

Ubezpieczenie emerytalno-rentowe w Niemczech

Co do zasady ubezpieczenia emerytalne w Niemczech nie jest obowiązkowe dla właścicieli działalności gospodarczych. Jednak prawo przewiduje, że przy niektórych branżach Rentenversicherung przedsiębiorcy muszą płacić. Do takich branż zalicza się wszystkie te, który zostały objęte niemiecka ustawa o rzemieślnictwie. W zakresie tej ustawy wchodzą m.in. opiekunki, malarze, tynkarze, fryzjerzy, osoby trudniące się chałupnictwem. Właściciele firm, których branże nie zostały ujęte w ustawie, z ubezpieczenia emerytalnego mogą zrezygnować. Jeśli to jednak rezygnuje się z tej formy ubezpieczenia, na starość nie otrzymają się żadnych świadczeń. W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego w Niemczech jego wysokość obliczana jest proporcjonalnie od dochodu brutto i wynosi 19,9%. Początkujący przedsiębiorcy mogą być z niego zwolnieni przez pierwsze 3 lata.

Chociaż koszty prowadzenia firmy w Niemczech nie są tak niskie, jak wydaje się niektórym, to za ich ponoszenie otrzymuje się lepszą jakość usług oraz wyższe emerytury. Decydując się na pełne ubezpieczenie zdrowotne, można liczyć na jednoosobowy pokój w szpitalu i pełen zakres usług dentystycznych. Co więcej, podejmując się opłacania niemieckiego ubezpieczenia emerytalnego, uzyskuje się pewność, że na starość świadczenie będą wypłacone i to w nie małych kwotach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *