Konto w Niemczech bez meldunku
Dziś mało osób wyobraża się sobie funkcjonowanie bez konta bankowego. To za jego pośrednictwem opłaca się rachunki, otrzymuje wynagrodzenie za pracę czy robi zakupy. Jednak, aby takie konto móc posiadać do tej pory należało mieć stały meldunek w Niemczech. Wszystko zmieniło się wraz z ustawą uchwaloną w 2016 roku przez Bundestag. Na mocy tej ustawy banki są zobowiązane do otwierania kont oszczędnościowo rozliczeniowych każdemu, nawet tym osobom, które nie posiadają stałego zameldowania na terenie Niemiec.
Jak założyć konto bankowe w Niemczech?
Ilość banków, które oferują konta rozliczeniowo-oszczędnościowe jest bardzo duża. Każdy z nich stara się przedstawić jak najbardziej atrakcyjną ofertę, stąd też naprawdę jest w czym wybierać. Najlepiej postawić na bank, który jest blisko miejsca zamieszkania lub pracy, ma dużo bankomatów oraz większość spraw można załatwić drogą elektroniczną.
W Niemczech konto bankowe można otworzyć osobiście lub on-line. Decydując się na tę pierwszą opcję, trzeba pamiętać, że na wizytę w banku trzeba się umówić. Osoby z tzw. ulicy nie są przyjmowane od razu. W czasie spotkania zostanie omówiona oferta oraz pracownik banku pomoże ci wybrać najlepszą opcję konta. Jeśli zależy ci na czasie, lepiej jest założyć konto bankowe przez Internet. Cały proces wygląda tak samo, jak w Polsce. Różnicą jest tutaj konieczność aktywowania konta. Aktywacja konta bankowego w Niemczech polega na wysłaniu wypełnionego i wydrukowanego formularza pocztą. Urzędnik pocztowy potwierdza tożsamość i przyjęcie formularza i przesyła do banku. Po kilku dniach otrzymuje się pakiet powitalny, który składa się z karty bankomatowej oraz kodu PIN. Ze względu na procedury bezpieczeństwa dokumenty te zostaną przesłane w dwóch oddzielnych listach.
Kto może otworzyć konto bankowe w Niemczech?
Zgodnie z nowymi regulacjami każdy, kto chce. Warunkiem nie jest już posiadanie stałego zameldowania na terenie Niemiec. Te regulacje ułatwią zakładanie kont emigrantom zarobkowym, a także wpłyną na przyspieszenie czasu otwarcia rachunku. Teraz przed wizytą w banku nie trzeba udawać się urzędu meldunkowego w celu pobrania zaświadczenia o zameldowaniu.
Warto także wspomnieć, że od lipca 2016 roku w Niemczech istnieje także tzw. konto podstawowe. Może je otworzyć każdy legalny rezydent Unii Europejskiej, czyli również polski obywatel. Konto to można otworzyć nawet przy małej ilości środków. Jego ograniczeniem jest jednak to, że nie ma możliwości otrzymania debetu ani karty kredytowej. Często tez banki za prowadzenie konta podstawowego pobierają niewielkie prowizje, jeśli wpływy na rachunek nie przekraczają ustalonej w regulaminie sumy.
Ile kont bankowych można mieć w Niemczech?
W Niemczech każdy może posiadać dowolną ilość kont bankowych. Nie ma tu ograniczeń. Jednak zanim otworzy się kolejne, warto zamknąć poprzednie, jeśli już nie będzie się z niego korzystało. Jest to wynikiem rachunku ekonomicznego, nie ma potrzeby płacenia za obsługę konta, którego się nie wykorzystuje. Zamkniecie konta bankowego w Niemczech, wymaga udania się do właściwego oddziału banku wraz z kartami płatniczymi i poinformowania o chęci likwidacji rachunku.