Działalność w Niemczech – wady i zalety

Wiele osób postrzega założenie działalności gospodarczej w Niemczech jako świetny sposób na uniknięcie polskich podatków i wysokich składek ZUS-owskich. Bez większego zastanowienia rejestrują oni dzielności gospodarcze za Odrą, a dopiero później przekonują się, że rzeczywistość może nie być taka różowa, jak się na początku wydawało. Chociaż rejestracja firmy w Niemczech ma duże plusy, to należy pamiętać, że nie jest to rozwiązanie dla każdego i zawsze przynoszące wysokie profity. Poznaj wady i zalety zarejestrowania firmy w Niemczech.

Niby za granicą a inne zwyczaje

Chociaż Niemcy to kraj, który leży relatywnie blisko Polski, to jednak po bliższym przyjrzeniu się możemy dostrzec wiele różnic. Różnice te zauważa się nie tylko w zakresie formalności, czyli np. podczas samego otwierania firmy w urzędzie czy w zakresie księgowości, ale także i w obrębie mentalności, zwyczajów, język i kultury biznesowej. Jej nieznajomość może być barierą nie do pokonania dla polskiego przedsiębiorcy i znaczenie wpłynąć na efektywność prowadzonych działań. Stąd też na otworzenie firmy w Niemczech najlepiej jest się zdecydować, gdy posiada się rozeznanie na rynku, zna kulturę biznesową oraz obowiązujące zwyczaje. Aby tak było, trzeba przynajmniej przez chwile pomieszkać i popracować u naszych zachodnich sąsiadów.

Myśląc o otworzeniu firmy w Niemczech i świadczeniu usług na tamtym roku trzeba też pamiętać o języku. Jego nieznajomość lub znajomość w stopniu podstawowym będzie dużym utrudnieniem.  Przedsiębiorca nie tylko będzie miał problemy z porozumiewaniem się z Klientami, ale także i z załatwianiem formalności z niemieckimi urzędami.

Zalety otworzenia firmy w Niemczech

Jeśli jednak niemiecki rynek nie ma przed nami tajemnic, to założenie firmy za Odrą może okazać się strzałem w dziesiątkę. Na przedsiębiorców czekają tu mniejsze formalności i niższe podatki. W Niemczech wysokość podatku uzależniona jest od dochodów, jednak stosowany jest niższy próg podatkowy niż w Polsce, który wynosi 14%. Do zalet firmy w Niemczech należy również większa kwota wolna od podatku, która wynosi aż 7000 euro. Niemiecki przedsiębiorca może także więcej wydatków odpisywać od podstawy opodatkowania.

Firma w Niemczech a ubezpieczenia

Nie ma też co ukrywać, że polskich biznesmenów do Niemiec przyciągają preferencyjne składki na ubezpieczenia. Obowiązkowe jest tylko ubezpieczenia zdrowotne, emerytalne natomiast jest dodatkowe (tylko dla niektórych branż ubezpieczenia emerytalne w Niemczech jest obowiązkowe). Oznacza to, że co miesiąc w kieszeni przedsiębiorcy zostaje sporo dodatkowej gotówki. W zakresie świadczeń społecznych nie sposób też nie wspomnieć, o tym, że opłacając jej w Niemczech, można liczyć na o wiele lepsza jakość niż w Polsce. Niemiecka opieka zdrowotna nawet ta publiczna stoi na wysokim poziomie, niemal normą są tu jednoosobowe pokoje szpitalne i bogate pakiety medyczne. Przedsiębiorcy, którzy chcą lub są zobligowani do płacenia ubezpieczenia rentowego, w przyszłości będą też cieszyć się wyższą emeryturą niż nad Wisłą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *