Rejestracja firm w Niemczech
Członkostwo Polski w Unii Europejskiej znacznie wpłynęło na nasze możliwości. Możemy nie tylko swobodnie podróżować, ale i podejmować pracę za granicą – nie potrzeba nam do tego zezwoleń czy zaświadczeń. Z obecnością Polski w UE wiąże się też możliwość swobodnego przepływu kapitału oraz osób. Oznacza to nie mnie i nie więcej, jak to, że polscy obywatele mają możliwość założenia działalności gospodarczej w dowolnym kraju członkowskim. I często z tej możliwości korzystają. Jednym z krajów, w którym Polacy chętnie rejestrują swoje firmy, są nasi zachodni sąsiedzi. Jeśli i ty chcesz założyć firmę w Niemczech, zobacz jak to zrobić.
Firma za granicą, gdzie ją założyć?
Jako obywatele Unii Europejskiej mamy możliwość założenia działalności gospodarczej w każdym państwie członkowskim. Jednak Polscy zazwyczaj nie wybierają odległych regionów jak Francja, Włochy czy Hiszpania. Jeśli decydują się na zarejestrowanie firmy za granicą, wybierają najczęściej kraje sąsiadujące z Polską. Na to, które to będzie państwo, wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim jednak pod uwagę bierze się formalności wynikające z prowadzenia przedsiębiorstwa, obowiązujące podatki, przysługujące świadczenia dla przedsiębiorców, sytuację gospodarczą danego kraju. Analizując to wszystko, wynika, że jednym z lepszych miejsc do otworzenia firmy są Niemcy. Kraj zasobny i bogaty, mogący pochwalić się dozy eksportem. Jak jednak założyć firmę w Niemczech?
Jak zarejestrować firmę w Niemczech?
Zasady zakładania oraz funkcjonowania przedsiębiorstw gospodarczych w Niemczech są podobne do tych, z którymi spotkać się można nad Wisłą. Stąd też, jeśli posiada się, chociażby minimalną wiedzę o prowadzeniu działalności gospodarczej to założenie firmy w Niemczech nie powinno stanowić problemu. Cały proces jest w miarę jasny i przystępny więc nawet laicy dopiero wchodzący na ścieżkę biznesu nie powinni obawiać się prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech.
Aby ją jednak prowadzić, na początek konieczne jest dokonanie zgłoszenia rejestrującego. Koszt rejestracji firmy w Niemczech waha się od 15 do 60 euro i uzależniony jest od landu, w którym rejestruje się przedsiębiorstwo. W czasie rejestracji firmy w Niemczech przedsiębiorca zobowiązany jest do przedstawienia kopii umowy użyczenia lub najmu lokalu, w którym będzie prowadził działalność lub w którym będzie się mieścić firma. Przed udaniem się do urzędu przyszły przedsiębiorca jest również zobligowany do sprawdzenia w izbie przemysłowo-handlowej czy działalność, którą chce prowadzić, nie wymaga koncesji. W Niemczech koncesje są wymagane, jeśli chce się prowadzić biznes m.in. w branży gastronomicznej, transportowej, ubezpieczeniowej, a także, jeśli planuje się sprzedawać broń i materiały wybuchowe oraz prowadzić handel obwoźny.
Niemieckie prawo zobowiązuje również właściciela firmy do uzyskania numeru identyfikacji podatkowej, posiadania konta bankowego, płacenia podatków wynikłych z prowadzonych działań oraz prowadzenia księgowości. Jak więc widać cały proces nie różni się od tego, z którym do czynienia mamy w Polsce.
Działalność gospodarcza w Niemczech – jaką można założyć?
Podobnie jak w Polsce tak i rejestrując firmę w Niemczech, do wyboru ma się kilka rodzajów działalności. O wybór tej odpowiedniej należy zadać jeszcze przed udaniem się do urzędu i zgłosi jej rozpoczęcie. Najczęściej Polscy w Niemczech otwierają firmy oparte o samozatrudnienie. Nie mniej jednak możliwości wyboru jest o wiele więcej. Mogą oni zdecydować się na zarejestrowanie: przedstawicielstwa, działalności na własny rachunek, samodzielnego oddziału firmy, spółki cywilnej, spółki jawnej, spółki komandytowej lub spółki z o.o
Ile wynoszą podatki od działalności gospodarczej w Niemczech?
Prowadząc firmę w Niemczech, trzeba odprowadzać obowiązujące podatki. Jednak niemiecki system podatkowy jest o wiele bardziej przyjazny dla właścicieli firm niż polski. Przede wszystkim przedsiębiorcy u naszych zachodnich sąsiadów mają o wiele wyższą kwotę wolną od podatku. Kwota wolna od podatku w Niemczech wynosi aktualnie 8,8 tysiąca euro. System podatkowy w Niemczech podzielony jest też na podatek ograniczony i nieograniczony.
Podatek nieograniczony obowiązuje te osoby, które na stałe mieszkają na terenie Niemiec (za takie uważa się osoby przebywające dłużej niż 183 dni roku podatkowego). Osoby objęte podatkiem nieograniczonym mogą skorzystać z dodatkowych świadczeń i ulg podatkowych np. kwoty wolnej od podatku na dzieci, dla osób samotnie wychowujących dziecko itd. Aby móc korzystać z nieograniczonego podatku, należy złożyć w niemiecki urzędzie skarbowym wniosek. Warunkiem jego przydzielania jest posiadanie 90% dochodów w konkretnym roku kalendarzowym, które oglądają obowiązkowi podatkowemu w Niemczech. Alternatywą dla tego rozwiązania jest posiadanie przez przedsiębiorstwo dochodów niepodlegających opodatkowaniu w Niemczech na kwotę nie wyższa niż ustalona, czyli ok. 8,5 tys. euro.
Rejestracja firmy w Niemczech, a także jej prowadzenie przebiega podobnie jak w Polsce. Przedsiębiorcy mogą jednak spodziewać się wielu korzyści płynących z niemieckiego systemu podatkowego, który dla przedsiębiorców jest o wiele przystępniejszy niż polski.