Jak napisać podanie o pracę?
Podanie o pracę jest jednym z ważniejszych dokumentów, które składamy w odpowiedzi na ofertę pracy. Ważne jest napisanie profesjonalnego podania zwłaszcza w tej sytuacji, gdy pracodawca nie prowadzi w tej chwili rekrutacji, a wyrażamy chęć pracowania w jego firmie. Treść podania powinna być każdorazowo dostosowana do stanowiska, na które aplikujemy. Nie powinno się za każdym razem wysyłać jednego konkretnego listu, gdyż może doprowadzić to do odrzucenia naszej kandydatury.
Wzory podań o pracę (bezpłatne), dostępne są w Internecie i warto się z nimi zapoznać, zanim stworzymy własny dokument. Są bardzo pomocne. Na przykład na stronie www.aplikuj.pl/cv/wzory-podan-o-prace/, mamy szereg takich szablonów dla poszczególnych zawodów.
Wiele osób myli podanie o pracę z listem motywacyjnym. Tymczasem zarówno CV, jak i listy motywacyjne są załącznikami do głównego dokumentu osoby ubiegającej się o pracę. Według niektórych autorów, list motywacyjny wysyłamy wtedy, gdy odpowiadamy na konkretną ofertę pracy, a podanie o pracę – gdy aplikujemy do firmy, która aktualnie nie prowadzi naboru.
Na wysłanie podania o pracę decydujemy się wówczas, gdy:
– jesteśmy kandydatami bez doświadczenia (np. studentami), ale chcemy pokazać swoją dużą motywację;
– interesujące nas stanowisko jest oblegane, a rekrutacja jest otwierana stosunkowo rzadko. Dzięki wysłaniu podania mamy większą szansę na to, że nie przegapimy swojej szansy i pracodawca sam się do nas odezwie;
– odbyliśmy praktyki lub staż w konkretnej firmie, ale nie prowadzi ona obecnie rekrutacji na interesujące nas stanowisko. Wysyłając podanie przypomnimy o sobie i pokażemy, że jesteśmy zainteresowani dalszą współpracą;
– po prostu zależy nam na stanowisku w konkretnej firmie, a nie prowadzi ona obecnie interesującej nas rekrutacji.
Wzór podania o pracę warto sobie ściągnąć z Internetu, by uniknąć kardynalnych błędów. Dobrze napisane podanie o pracę powinno zawierać:
– datę i miejscowość (w prawym górnym rogu kartki w formacie A4)
– imię i nazwisko kandydata, adres oraz dane kontaktowe (po lewej stronie, nieco poniżej daty i miejscowości)
– dane firmy, do której wysyłamy podanie – można zaadresować podanie do kierownictwa firmy lub do działu HR (po prawej stronie, poniżej danych zainteresowanego)
– treść podania z tytułem “Podanie o pracę”
– podpis (poniżej treści podania, po prawej stronie)
– opcjonalnie: informacja o załącznikach (np. curriculum vitae).
Przeczytaj też: https://infostrow.pl/praca/szukasz-nowej-pracy-zobacz-co-powinien-zawierac-list-motywacyjny/cid,88660,a
Pamiętajmy, że podanie o pracę powinno być krótkie – maksymalnie na 1 stronę A4.
Powodzenia w szukaniu wymarzonej pracy!